Dobarvené a syntetické minerály – aneb víte, co kupujete? 1. díl

Vylepšování minerálů přidáním barev nebo zahřátím, které vyvolá změnu barvy, provází lidstvo stovky let do minulosti. Toto vylepšování přírodní krásy, které tady dlouho bylo a ještě déle bude, však není samo o sobě špatné. Zvážíme-li, že například některé minerály mají na planetě omezené zásoby a lidský zásah je zde nutný pro uspokojení světové poptávky (například citrín).

Co je ale skutečně špatné je, ať už úmyslné či neúmyslné klamání koncových zákazníků, kteří například mnohdy vůbec netuší, že náramek, který roky nosí na ruce, je vyrobený kdesi v čínské továrně ze slepené směsi obyčejných hornin a umělého barviva.

V Trimakasi se zásadně snažíme pro Vás vybírat přírodní minerály, a pokud se v naší nabídce objeví dobarvený či syntetický kámen, upozorňujeme na to. Nešetříme ani na kvalitě použitých minerálů a snažíme se naši nabídku obohacovat o ty nejkrásnější kameny, které může každý kontinent na planetě Zemi nabídnout, ať už je to Jaspis z Austrálie, Kunzit z Madagaskaru, Serpentinit z Ruska nebo Kyanit z Brazílie.

Opalit

Opalit je jedním z mála syntetických kamenů, který je často zaměňován za dokonce dva přírodní kameny: měsíční kámen a vzácný opál.

Jedná se však jen o umělé opalescentní sklo, podobné „mléčnému sklu“, které bylo poprvé vyrobeno v 16. století v Benátkách a v 50. a 60. letech 20. století si rychle získalo oblibu na celém světě. Stejně jako „mléčné sklo“ se syntetický opalit vyrábí smícháním příměsí, jako je oxid titaničitý, popel z kostí nebo dokonce kyanid, s roztaveným sklem.

Tygří oko

Tygří oko se poměrně často dobarvuje umělými barvami, protože i po dobarvení kámen zachová své hedvábně odlesky.

Přírodní barva tygřího oka je přirozeně hnědé, žluté až zlatavé barvy. Jeho vzácnější přírodní odrůda Sokolí oko je nejčastěji v kombinaci modré barvy s černou a Orlí oko nebo také Kočičí oko se vyskytuje v šedých odstínech. Tygří železo je v podstatě přírodní kombinace tygřího oka, červeného jaspisu a hematitu:

U jakékoli jiné barevné varianty tygřího oka, kterou objevíte na trhu, je velká pravděpodobnost, že je uměle dobarvená:

 

Tyrkys a Chryzokol

Pravý přírodní Tyrkys a Chryzokol jsou poměrně vzácné a drahé minerály, což z nich dělá hlavní cíl pro padělání. Hodně z toho co můžete objevit na trhu (obzvláště asijském), je buďto na tyrkysovou barvu obarvený levný minerál Howlit nebo v horších případech slepence omítky či různého odpadového materiálu vzniklého při zpracování drahých kamenů. Pozor také na tzv „Africký tyrkys“, který je sice přírodním kamenem, nejedná se však o drahý tyrkys ale o zvláštní odrůdu jaspisu, o mnoho levnějšího minerálu.

Podívejte se na následující srovnání ryze přírodních minerálů se syntetickými či dobarvenými náhražkami:

  vs

Jaspis

V poslední době je na rozmachu velmi oblíbená napodobenina tzv. „císařského jaspisu“ (Imperial jasper), jedná se však většinou o syntetický, obarvený kámen, který přichází na trh v mnoha barevných provedeních jako jsou například tyto:

Acháty

Terčem dobarvování umělými barvami jsou tradičně acháty. Ty se však i v přírodní podobě vyskytují v mnoha barvách, jediným vodítkem pro laika pro rozeznání je pokusit se vyhnout přehnaně sytým a nepřirozeným barvám jako jsou například tyto:

Pokračování již brzy v dalším díle 🙂