Dobarvené a syntetické minerály – aneb víte, co kupujete? 2. díl

Díky velmi pozitivním ohlasům z prvního dílu Dobarvené a syntetické minerály. Aneb víte, co kupujete? jsme se rozhodli vytvořit pro Vás další článek popisující ty nejběžnější umělotiny na trhu s minerálními korálky a náramky.

Falešný lápis lazuli

Lápis Lazuli

Tentokrát bych se s Vámi chtěla podělit o příběh, který se stal kamarádce mé kamarádky. Ta chtěla dát svému příteli originální dárek k výročí, který by mu připomínal jeho milovanou, a tak se rozhodla pro náramky pro páry. Sedla si k počítači a napsala do vyhledávače „náramky pro páry“ a klikla hned na jeden z prvních navrhovaných odkazů, který na ni vyskočil. Přišla na nejmenovanou stránku a po chvilce jí zaujaly nejen podle vzhledu, ale především podle jejich účinků, náramky pro páry vyrobené z drahého kamene lápisu lazuli – ten byl alespoň uveden v materiálovém složení.

Poté co balíček s náramkem přišel a slečna si jej rozbalila, čekalo ji však nepříjemné překvapení: korálky na náramku sice vypadaly stejně jako na fotce, nicméně jeden z nich byl viditelně poškozen, část korálku chyběla – pravděpodobně se odštípla. To odhalilo vnitřek korálku, který nebyl ani zdaleka tak hezký jako jeho do černo-modra zbarvený povrch, ale naopak byl místo toho vyplněn jakousi šedou horninou, nápadně připomínající beton. Byly jí tedy hned jasné dvě věci:

1. Že se jedná o umělý a dobarvený kámen.

2. Že takový dárek k příležitosti několikaletého výročí nepřipadá v úvahu.

Naštěstí se svěřila naší společné kamarádce a ta si ihned vzpomněla na mě a na Trimakasi. Celá situace byla nakonec zachráněna náramky pro páry z naší dílny.

Detailní fotka korálku vydávaného za lápis lazuli – navíc s povrchovým poškozením a viditelnou výplní

Původní náramky, které zakoupila na nejmenovaném eshopu jsme si od ní vzali a detailně je prozkoumali: Umělý kámen, který byl v tomto případě vydáván za lápis lazuli, je na trhu známý jako Sandstone („písečný kámen“). Prodává se v několika barevných provedeních a nejobvyklejší je právě černá varianta s tmavě modrými odlesky nebo také oranžová barva se zlatými odlesky (Goldstone).

Sandstone
Goldstone

Neznáme sice přesné materiálové složení výplně, ale pravděpodobně se jedná pouze o obyčejnou horninu nebo umělou směs podobnou betonu, která je potažená barevným lakem obsahujícím umělé třpytky. Fakt, že toto bylo vydáváno českým prodejcem za polodrahokam lápis lazuli mě doslova rozzuřil, pochopila bych to někde na asijském trhu ne však v srdci Evropy. Moje naštvání bylo ještě umocněno doprovodným textem k náramku na dotčeném eshopu, ve kterém se píše o léčivých účincích lápisu lazuli..

Náramek z pravého lápisu lazuli:

Zmíněný Sandstone je velmi nepovedenou imitaci lápisu lazuli, pokud ho lze za ní vůbec považovat. Na trhu jsou však mnohem sofistikovanější napodobeniny lápisu, které je složité rozeznat od přírodního kamene a dají se odhalit například zkouškou tvrdosti (pravý lápis lazuli lze poškrábat ocelí) či nanesením acetonu na povrch kamene – přírodní kámen neztratí svou barvu ale umělý začne blednout. I laik však má šanci rozeznat pravý a falešný lápis lazuli čistě podle vzhledu:

  • Pravý lápis lazuli má povrchové tečky zlatavé barvy (příměs pyritu) a bývá také občasně protkaný bílými nitkami.
  • Umělý lápis jedno z výše zmíněných většinou postrádá, případně má zmíněné zlatavé fleky podezřele stejně velké či pravidelně uspořádané

Malachit

Jako další typický příklad falšování drahých kamenů lze uvést malachit. Tento přírodní minerál definitivně patří k těm dražším a proto se stává často terčem padělání. Pro rozeznání, zda se jedná o umělý či přírodní kámen, lze použít tato vodítka:

Pravý malachit je:

  • Poměrně těžký, tvrdý a na dotek studený kámen
  • Jeho zelené vzory jsou nepravidelně uspořádány a kromě klasických pruhů obsahují také různé kruhovité tvary

Náramek z pravého malachitu:

1 090  s DPH

Falešný malachit je naopak specifický pravidelností jeho vzorů, které vypadají tak trochu jako namalované. Známá je také metoda, v rámci které odpadní kusy malachitu v továrně rozemelou a smíchají je s pryskyřicí, díky které se směs slepí zpět do tvaru korálků. Takto vyrobené korálky však budou o dost lehčí než korálky pravého malachitu. Určení malachitu podle vzoru chce trochu tréninku, a proto vám zde přinášíme fotky pro představu:

Melounový turmalín

Dalším kamenem v tomto díle je melounový turmalín. Tento minerál skutečně existuje, jedná se však o vzácnou dvoubarevnou variantu turmalinu, kdy jsou obě barvy zastoupeny v jednom krystalu, tak jako na přiložené fotce.

Výroba korálků z takto vzácného kusu minerálu je samozřejmě nesmysl, proto doporučujeme zbystřit, pokud u prodejce uvidíte takto pojmenovaný šperk – je dost možné, že se nebude jednat o melounový turmalín v pravém slova smyslu. Často může jít o klasický přírodní barevný turmalín, ale na trhu jsou také příklady, kdy se jedná pouze o obarvenou křemennou hmotu po vzoru skla.

Náramek z pravého barevného turmalínu:

Nejjednodušším příkladem pro rozeznání falešného turmalínu v minerálním náramku může být: Podezřele nízká cena šperku z turmalínu v kombinaci s průhledností korálků. Průhledné krystaly turmalínu jsou zpravidla používány pro drahokamový výbrus a jejich cena je řádově o dost vyšší než u těch neprůhledných. Lze tedy říci, že pokud je většina korálků v turmalínovém náramku čistě průhledných a cena za něj se nepohybuje v řádech tisíců korun, s největší pravděpodobností se nejedná o turmalín, ale o podvrh nejčastěji například zmíněnou obarvenou křemennou hmotu. Ta bývá obchodně označována jako Cherry quartz alias Třešňový křemen. Pokud preferujete  přírodní minerály obecně doporučuji vyhnout se všem kamenům které mají v názvu ovoce (kromě jahodového křemene, který může být přírodního původu).

Podívejte se na celou nabídku našich šperků zde!