Lapače snů – jaký ukrývají příběh?

Zajímá Vás smysl a historie lapačů snů?

Pravděpodobně jste se s tímto talismanem už setkali u někoho doma na stěně, nebo při brouzdání po internetu. Lapač snů se stal novým trendem a počet lidí, kteří si jej kupují kvůli jeho hezkému vzhledu stále stoupá. Jen málo lidí však zná jeho skutečný význam a historii. Co tedy stojí za příběhem  tohoto mystického předmětu?

Nativní americké lapače snů

Původně vytvořené americkými indiány, lapače snů dnes přicházejí v různých velikostech a stylech. Obvykle se skládají z dřevěné obruče pokrytého síťkou nebo páskou z přírodních vláken, se smysluplnými posvátnými předměty, jako jsou peří a korálky, které visí ze spodní části obruče. Původní autentické tradiční lapače snů byly ručně vyráběny jen a pouze z přírodních materiálů. Obruče byly obvykle zhotoveny z ohnuté větve červeného vrbu a omotané zvířecími šlachami. Následné obalování rámu v kůži mělo být dalším doplňkem pro „skutečné“ snění.

Účel lapače snů

Někdy nazývané „posvátné obruče“, se mezi Indiány tradičně používaly jako talismany k ochraně spících lidí, obvykle dětí, od špatných snů a nočních můr. Domorodí Američané dodnes věří, že noční vzduch je plný snů a to jak dobrých, tak špatných. Lapač snů pověšený nad lůžkem má podle nich přitáhnout do svých sítí veškeré sny a myšlenky. Zachycené dobré sny následně sklouznou přes peří k spícímu ale špatné sny jsou zachyceny v ochranné síti a spáleny v denním světle, ideálně ranním sluncem.

lapač snů koloběh

Legenda a příběh o zachycení snů

Starodávné legendy o historii a původu lapačů snů vznikly mezi několika kmeny domorodých Američanů (Indiánů) konkrétně mezi kmeny: Lakota, Chippewa a Ojibway. Každá legenda se mírně liší tím, co je specifické pro danou oblast země. Nejznámější jsou pověsti kmene Ojibwe a Lakota. Zatímco mnoho kultur dává pavouky do spojitosti se zlem a negativitou, lidé z Ojibwe je považovali za symbol ochrany a pohodlí. Podle příběhu Ojibwa sloužila jako duchovní ochránce pro kmen, zejména pro malé děti, mystická „Pavoučí žena“. Jak lidé Ojibwe pokračovali v expanzi a rozšiřovali se po celé zemi, „Pavoučí žena“ zjistila, že je obtížné nadále chránit a dohlížet na všechny členy kmene, protože je dělila čím dál tím větší vzdálenost. Proto vytvořila první „pavučinu snů“, kterou mohly matky a babičky využít jako prostředek, kterým lze na dálku mysticky chránit své rodiny a především děti.

pacoučí žena
Pavoučí žena

Pro některé domorodé Američany má lapač snů mnohem širší smysl, než jen podle tradičních legend. Pro tyto lidi jsou lapače snů jakési totemy, představující pozitivní energii a pomáhající neutralizovat špatnou energii – ať už ve spánku nebo bdělém stavu.

Umístnění a využití lapače snů 

Nejvhodnější umístění je do ložnic a dětských pokojů, kde funguje jako ochranný prostředek pro podporu klidného spánku. Lze ho ale použít i jako dekorační a harmonizující doplněk v jakékoliv jiné místnosti.

O lapači snů se často říká, že zachycuje dobré vibrace a filtruje dobré myšlenky – to jsou kromě hezkého vzhledu důvody, proč je lidé často zahrnují do svatební výzdoby. Koneckonců, kdo nechce na svatbě šťastnou a veselou atmosféru? 🙂

 

Sleva
590 780  s DPH
Sleva
630 850  s DPH